kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Badania, które powinien wykonać każdy mężczyzna
2015/7/10 1:00:02

Mężczyźni rzadko poddają się badaniom profilaktycznym, a na wizytę u lekarza decydują się zwykle dopiero wtedy, gdy dostrzegają u siebie niepokojące objawy choroby. Tymczasem dzięki badaniom można szybko wykryć schorzenie. Jakie badania powinien wykonać każdy mężczyzna?

Według badań przeprowadzonych przez Grupę Diagnostyka, profilaktyczne kontrole wykonuje regularnie prawie 70 procent kobiet, natomiast panów dbających o stan swojego zdrowia jest znacznie mniej, bo tylko 30 procent Istnieje jednak lista obowiązkowych badań kontrolnych, które powinien wykonać każdy mężczyzna, by przeciwdziałać chorobom i czuć się bezpiecznie.

Badanie prawdę Ci powie

Pierwszym badaniem, które raz na rok powinien wykonać każdy mężczyzna po 20. roku życia, jest badanie krwi obejmujące morfologię z rozmazem i OB. Pozwala ono ustalić, czy pacjent nie cierpi na anemię, rozpoznać obecność stanu zapalnego oraz innych chorób przewlekłych. Dodatkowo niezależnie od wieku u mężczyzn z grupy ryzyka - to znaczy: ze współistniejącą otyłością lub nadwagą, mało aktywnych fizycznie, z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami lipidowymi lub z obciążonym wywiadem rodzinnym, wskazana jest coroczna kontrola wartości glikemii na czczo (zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego PTD 2014). Przydatna jest także kontrola elektrolitów, takich jak sód, potas, magnez czy wapń, których niedobór - także u mężczyzn może spowodować różne przewlekłe konsekwencje. Z badań morfologicznych jesteśmy w stanie wyciągnąć bardzo wiele istotnych informacji – mówi specjalista chorób wewnętrznych Agnieszka Zawada z poznańskiego Szpitala MedPolonia. –Przede wszystkim pozwalają one określić ogólny stan pacjenta, dodatkowo umożliwiają rozpoznanie procesów chorobotwórczych, a także mogą wyjaśnić przyczyny występujących dolegliwości – dodaje dr Zawada.

Oprócz badań krwi, ważne jest także sprawdzenie poziomu stężenia cholesterolu z podziałem na tzw. „zły” i „dobry” cholesterol, a także sprawdzenie poziomu trójglicerydów we krwi. – W tym celu, raz na dwa lata, zaleca się wykonanie lipidogramu, czyli badania pozwalającego określić zagrożenie miażdżycą, chorobą wieńcową, zawałem serca czy udarem mózgu – mówi dr Zawada z poznańskiego Szpitala MedPolonia. – Równie ważne dla każdego mężczyzny jest badanie EKG oraz echo serca – dodaje. EKG, czyli elektrokardiogram, pozwala wykluczyć obecność zawału mięśnia sercowego oraz takich schorzeń, jak np. migotanie przedsionków, które jest powszechnie występującą arytmią u osób w starszym wieku. Echo serca umożliwia natomiast sprawdzenie budowy i czynności zastawek serca, oceny wielkości i funkcji jego komór oraz diagnostykę nabytych i wrodzonych wad serca. Dodatkowo dobrze, jeżeli raz w roku każdy mężczyzna odwiedzi stomatologa, sprawdzi swój obwód w talii oraz wagę, a także przebada wzrok i ciśnienie tętnicze.

Przebadany zawsze ubezpieczony


W Polsce rak płuc stanowi najczęstszą przyczynę śmierci wśród mężczyzn, dlatego tak istotne jest, aby regularnie wykonywali oni prześwietlenia płuc (Rtg). – Lekarz zaleca badanie rentgenowskie, w momencie, gdy pacjent skarży się na uciążliwy, długotrwały kaszel, ból w klatce piersiowej czy trudności w oddychaniu, a zwłaszcza wtedy, kiedy ma do czynienia z nałogowym palaczem – mówi lek Agnieszka Zawada z MedPolonii.

Innymi poważnymi problemami występującymi u mężczyzn są schorzenia urologiczne. Aby zapobiegać ich występowaniu, zaleca się coroczne sprawdzenie poziomu PSA we krwi, czyli antygenu specyficznego dla prostaty. – Dzięki prostemu badaniu krwi, jesteśmy w stanie oszacować ryzyko zachorowania na raka prostaty czy raka jąder, a co najważniejsze, wcześnie wykryta choroba jest w 90 proc. uleczalna, dlatego tak istotna jest profilaktyka – podkreśla dr Zawada. Choć dużo słyszy się o samobadaniu piersi wśród kobiet, to wciąż mało mówi się o równie skutecznej metodzie badania jąder. Comiesięczne samobadanie zaleca się mężczyznom już od 20. roku życia. Dzięki takiej profilaktyce mogą oni szybko i skutecznie wykryć wszelkie niepokojące zmiany, zgrubienia, czy podskórne grudki. Warto pamiętać, iż zdrowe jądra są miękkie i gładkie, natomiast, jeżeli jądro jest twarde lub o niejednolitej strukturze to wymaga konsultacji ze specjalistą. Wielu urologów wykonuje także USG jąder. To bardzo ważne badanie pomagające w diagnozowaniu nowotworu.

Co najważniejsze, profilaktyka nie boli i nie zajmuje dużo czasu, a coroczne spotkanie z lekarzem może uratować życie niejednego z panów.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: badania, mężczyzna, profilaktyka, rak, zdrowie


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»