kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Mężczyźni bardziej nowocześni od kobiet?
2008/12/23 0:10:00

Szybki rozwój technologiczny, gwałtowny wzrost wykształcenia, większa dostępność dóbr i usług, otwarte granice – wszystko to sprawia, że życie we współczesnym świecie stwarza wiele możliwości, ale nierzadko też jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób słabiej przystosowanych do korzystania ze współczesnych rozwiązań. Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że nowoczesność jest związana z płcią.

Spośród wybranych do badania dziesięciu zjawisk, które - jak się wydaje - w mniejszym lub większym stopniu mogą charakteryzować nowoczesnego człowieka, najbardziej popularne w Polsce jest korzystanie z telefonu komórkowego - deklaruje je większość badanych (76%). Dość powszechne - dotyczące mniej więcej dwóch na trzech ankietowanych - są również: posiadanie konta bankowego (66%) oraz wyjazdy zagraniczne (według uzyskanych deklaracji w ciągu ostatnich dziesięciu lat przynajmniej raz poza granicami kraju było 64% badanych). Wyraźnie mniej popularne jest korzystanie z Internetu - dotyczy niespełna połowy dorosłych mieszkańców naszego kraju (45%). Jeszcze mniejszy odsetek pytanych (41%) deklaruje posługiwanie się bankową kartą płatniczą podczas robienia zakupów.


Znajomość przynajmniej jednego języka obcego na poziomie umożliwiającym porozumienie się z obcokrajowcem zgłasza dwie piąte badanych (40%), jednak już tylko co piąty (21%) przynajmniej raz w miesiącu korzysta z zagranicznych mediów, a więc czyta obcojęzyczną prasę, ogląda zagraniczną telewizję, słucha zagranicznego radia lub też wchodzi na obcojęzyczne strony internetowe w celu uzyskania informacji. Co ósmy Polak (13%) w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracował zarobkowo za granicą. Do bardziej elitarnych zachowań należą natomiast: uczestnictwo w zagranicznych szkoleniach lub kursach (dotyczy jednej dziesiątej badanych) czy - tym bardziej - studiowanie poza granicami kraju (deklaruje je średnio dwie na sto przebadanych osób).


Jak się okazuje, mężczyźni istotnie częściej niż kobiety wyjeżdżają za granicę, posiadają konto w banku oraz korzystają z kart płatniczych podczas robienia zakupów. Częściej też używają Internetu oraz pozyskują informacje z zagranicznych mediów. Znacznie powszechniejsze są wśród nich zarobkowe wyjazdy do innych krajów.


„Blisko połowa polskiego społeczeństwa (47%) ciągle pozostaje w stadium niskiego stopnia nowoczesności lub wręcz swoistego zacofania. Wskaźnik ten ma jednak specyficzny charakter - obejmuje tylko niektóre, wybrane wymiary nowoczesności. Trudno też ocenić poziom nowoczesności polskiego społeczeństwa bez porównań z innymi krajami. Wydaje się jednak, że w kontekście współczesności, silnie nastawionej na nowe rozwiązania, warto co jakiś czas monitorować zmiany zachodzące wśród Polaków w zaprezentowanych wymiarach" - stwierdza Rafał Boguszewski z CBOS.


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: CBOS, internet, kobiety, mężczyźni, nauka języków obcych, nowoczesność, telefon komórkowy, wyjazdy za granicę


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»