kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Mężczyźni bardziej nowocześni od kobiet?
2008/12/23 0:10:00

Szybki rozwój technologiczny, gwałtowny wzrost wykształcenia, większa dostępność dóbr i usług, otwarte granice – wszystko to sprawia, że życie we współczesnym świecie stwarza wiele możliwości, ale nierzadko też jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób słabiej przystosowanych do korzystania ze współczesnych rozwiązań. Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że nowoczesność jest związana z płcią.


Spośród wybranych do badania dziesięciu zjawisk, które - jak się wydaje - w mniejszym lub większym stopniu mogą charakteryzować nowoczesnego człowieka, najbardziej popularne w Polsce jest korzystanie z telefonu komórkowego - deklaruje je większość badanych (76%). Dość powszechne - dotyczące mniej więcej dwóch na trzech ankietowanych - są również: posiadanie konta bankowego (66%) oraz wyjazdy zagraniczne (według uzyskanych deklaracji w ciągu ostatnich dziesięciu lat przynajmniej raz poza granicami kraju było 64% badanych). Wyraźnie mniej popularne jest korzystanie z Internetu - dotyczy niespełna połowy dorosłych mieszkańców naszego kraju (45%). Jeszcze mniejszy odsetek pytanych (41%) deklaruje posługiwanie się bankową kartą płatniczą podczas robienia zakupów.


Znajomość przynajmniej jednego języka obcego na poziomie umożliwiającym porozumienie się z obcokrajowcem zgłasza dwie piąte badanych (40%), jednak już tylko co piąty (21%) przynajmniej raz w miesiącu korzysta z zagranicznych mediów, a więc czyta obcojęzyczną prasę, ogląda zagraniczną telewizję, słucha zagranicznego radia lub też wchodzi na obcojęzyczne strony internetowe w celu uzyskania informacji. Co ósmy Polak (13%) w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracował zarobkowo za granicą. Do bardziej elitarnych zachowań należą natomiast: uczestnictwo w zagranicznych szkoleniach lub kursach (dotyczy jednej dziesiątej badanych) czy - tym bardziej - studiowanie poza granicami kraju (deklaruje je średnio dwie na sto przebadanych osób).


Jak się okazuje, mężczyźni istotnie częściej niż kobiety wyjeżdżają za granicę, posiadają konto w banku oraz korzystają z kart płatniczych podczas robienia zakupów. Częściej też używają Internetu oraz pozyskują informacje z zagranicznych mediów. Znacznie powszechniejsze są wśród nich zarobkowe wyjazdy do innych krajów.


„Blisko połowa polskiego społeczeństwa (47%) ciągle pozostaje w stadium niskiego stopnia nowoczesności lub wręcz swoistego zacofania. Wskaźnik ten ma jednak specyficzny charakter - obejmuje tylko niektóre, wybrane wymiary nowoczesności. Trudno też ocenić poziom nowoczesności polskiego społeczeństwa bez porównań z innymi krajami. Wydaje się jednak, że w kontekście współczesności, silnie nastawionej na nowe rozwiązania, warto co jakiś czas monitorować zmiany zachodzące wśród Polaków w zaprezentowanych wymiarach" - stwierdza Rafał Boguszewski z CBOS.


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: CBOS, internet, kobiety, mężczyźni, nauka języków obcych, nowoczesność, telefon komórkowy, wyjazdy za granicę


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »